cristales

Říčka Caňo Cristales je nazývána „řekou pěti barev“ a nachází se v národním parku Sierra de la Macarena. Nese také titul „nejkrásnější řeky světa“. V období od června do listopadu se totiž koryto rozzáří různě zbarvenou endemickou řasou druhu Macarenia clavigera. Ve stinných částech řeky má barvu světle či tmavě zelenou a pod slunečními paprsky se pak mění na růžovou, červenou nebo dokonce oranžovou.

cano

unikátní řasa Macarenia Clavigera

Caňo Cristales je poměrně mělká říčka, avšak s rychlým tokem, čímž vzniklo i množství zajímavých geologických útvarů, zejména proudem vymletých kruhových ploten a nespočet vodopádů různých velikostí, širokých kaskádovitých či naopak vysokých jednostupňových.

1t6a6740

Celá oblast byla zpřístupněna pro turisty až roku 2009. Předtím byla pod nadvládou drogových kartelů a i dnes je pod stálým dohledem vojáků kvůli zajištění bezpečnosti turistů. Místo je součástí unikátního ekosystému zahrnující travnaté pláně, hornatou krajinu suchého rázu, ale i mokřady a okrajovou část amazonské džungle. Není proto snadné se sem dostat a jedinou rozumnou možností zůstává transport letadlem z města Villavicencio. I tak je cesta sem na vlastní pěst poměrně složitá (více zde).

 

Související články:

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *