Město Cuenca je se svými 330 000 obyvateli třetím největším městem Ekvádoru. Obecně nemám města příliš v lásce, raději prchám do hor, ale toto místo jsem si na první pohled zamilovala. Když jsem sem jednoho únorového dne roku 2016 dorazila, stalo se na několik dní mojí základnou a místem pro krátký odpočinek od cestovatelského shonu. Našla jsem zde vše, co jsem potřebovala – jak kulturní a sportovní vyžití, tak klidná přírodní zákoutí.

Zde je 12 důvodů, proč jsem si Cuencu zamilovala a budu se těšit, že se sem jednoho dne zase vrátím:

 1. Čisté studentské město s krásnou koloniální architekturou a spoustou zeleně.
 2. Je to poměrně velké město, ale jeho kompaktnost a přehlednost ulic dává pocit maloměsta.
 3. Velké množsví kulturního vyžití – botanické zahrady, archeologický park, různá muzea, prohlídky kostelů, věží, knihovna.
 4. Velice milí lidé, usměvaví, rádi navazují kontakty a také překvapivě velké množství mluví anglicky. Najdete tu i spoustu jazykových škol za relativně dobrou cenu.
 5. Spousta lidí tu sportuje – běhá ráno a večer podél vodních kanálů nebo cvičí na venkovním workoutovém hřišti, které jsem měla hned přes ulici od mého hostelu.
 6. Město leží v údolíčku v nadmořské výšce 2400 m n.m., proto je zde příjemné klima – ani příliš zima, ani horko jako jinde v Ekvádoru, a ráno a večer si můžete užívat lahodného zpěvu ptáků.
 7. Národní park Cajas je skvělým místem pro turistiku a únik do přírody a dostanete se do něj snadno autobusem za 40 min.
 8. Voda z kohoutu tu je pitná (to se zdá jako zbytečná poznámka, ale v jižní Americe je pitná voda pro cestovatele někdy oříšek).
 9. Na náměstí najdete skvělé turistické centrum, kde vám rádi  s čímkoli poradí ve španělštině i angličtině, a poskytnou mapu zdarma (což také není všude samozřejmost).
 10. Jsou zde velké supermarkety, ale i drobné obchůdky se vším možným, které jsou moje oblíbené. Najdete tu i bio obchody se zdravou výživou, kde mají spoustu zajímavých místních produktů z přírodní medicíny.
 11. Je zde na Ekvádor levné taxi – po městě za 2,5 USD.
 12. Velký výběr restaurací od typicky ekvádorských, přes indické, čínské, vietnamské až čistě vegetariánské mezinárodního stylu.

Hory národního parku Cajas poskytují báječné únikové místo z města do přírody.

Lonely Planet inspirace

Jak hlásá heslo řady průvodců „s Lonely Planet se neztratíte!“, tak získáte i cenné informace pro vaše cestování, ať už v diskusi na stránkách nebo objednáním knihy Ekvádor.
Banner LP2017 průvodci 600x600

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *