Lezecké lokality kolem vesničky Osp ve Slovinsku patří k těm nejlepším místům zéjmena na jaře a na podzim, kdy (ještě nebo už) počasí v České republice venkovnímu lezení nepřeje. Také díky snadné dostupnosti po dálnici se Osp stává poměrně populárním. Ve státní květnové, říjnové  nebo listopadové svátky tedy buďte připraveni na přítomnost mnoha dalších lezců z Čech, se kterými si můžete třeba večer v kempu otevřít lahvinku vína nebo zapět táborové písně u ohně s kytarou.

Vesničku Osp najdete při hranicích s Itálií, pouhých 10 km od italského města Terst na pobřeží Jaderského moře.

Lezení v Ospu

Vesnička Osp je jednou z nejstarších obcí Slovinska (první zmínky kolem roku 1067). Jsou odtud také doloženy archeologické nálezy z doby starověké říše římské. Množství dochovaných památek v okolí dělá tento kraj ideálním pro poznávací turistiku nebo cykloturistiku v době „rest days“ od lezení. Můžete zajet také do sousední Itálie na nákupy nebo relax u moře.

Skály se tyčí přímo nad vesničkou Osp, jen 5 minut chůze od kempu.

Lezecká lokalita v Ospu vznikla propadnutím se stropu obrovské jeskyně z druhohorního vápence. Skály vysoké kolem 140 metrů se tyčí přímo nad vesničkou s krátkým přístupem po malé asfaltce. Najdete tu kolem 210 výborně zajištěných cest, většinou obtížnosti od 6a výše. Nahoře zleva jsou i nové lehčí cesty (4+ – 5c), odkud je hezký výhled na těžkou krápníkovou část místního skalního lezení. Lze zde najít jak převisy, tak kolmé i mírně položené cesty, takže si může vybrat každý, co mu vyhovuje. Ani lehčí cesty nejsou nijak zvlášť uklouzané, takže lezení je opravdu příjemné.

Těžká krápníková část místního lezení.

Hodnocení stupnice je zde podle mého názoru přiměřené. Pokud bych porovnávala, tak lezení v Ospu je těžší než na Tenerife (článek Lezení na Tenerife), nicméně lehčí než třeba v italském Arcu. Najdete zde spoustu dlouhých cest s obtížností 6a, 6a+, většinou trochu položených, takže si zde zalezou i jen mírně pokročilí lezci. Navíc jištění je velice dobré s odstupem asi 2 metry a vlastním štandem opatřeným většinou karabinou pro snadnější a rychlejší manipulaci.

U štandu krátké lehké 5b, v pozadí s výhledem na těžší krápníkovou část skalního masivu.

Cesta 6b hned na začátku přístupu ke skalám od vesničky Osp.

Na skalním masivu v Ospu si můžete užít také vícedélkové lezení, spíše vyšší obtížnosti. Ale najdete tu i vícedélku Medo (č. 32 v našem průvodci) za 5c (120 metrů, 4 délky – 3, 5b, 5c, 5c), do které jsme se pustily my, a kluci lezli vedle 6c (29 Netopir) . Zatímco oni si to užili, my jsme se spíše prodírali náletovou vegetací se špatně viditelnými borháky v 5b délce a výše s uklouzanými stupy. Zkuste tedy vybrat raději jinou. Nicméně pohled dolů do kaňonu, na vesničku Osp a na nedaleké moře a město Terst byl úžasný.

Vícedélkové lezení najdete jak pro pokročilé lezce, tak i pár lehčích cest.

Krásný výhled na skalní jeskyni a obec Osp ze druhé délky cesty Medo (5c).

Vícedélková cesta Netopir (6c). Slaňák hledejte schovaný u konce cesty Medo (5c).

Lezení v Črni Kalu

Vesnička Črni Kal se nachází 5 km od obce Osp, přímo pod dálničním viaduktem, který je největším ve Slovinsku. Má 11 pilířů, je vysoký 95 metrů a dlouhý 1.065 metrů. Budete na něj mít hezký výhled z některé z 220 cesty této lokality nebo z turistické skalní vyhlídky. Většina lezců volí právě Črni Kal na začátku své lezecké výpravy, protože se zde nachází velký počet lehčích cest od 4+ do 5c a samozřejmě i množství těžších, od 15 do 30 metrů. Lehčí cesty bych označila za mírně uklouzané, proto jsem si více oblíbila lezení přímo v Ospu, kde i na lehčích cestách nohy dobře držely, protože se jednalo spíše o „krupičkový“ materiál skály, zatímco v Črni Kalu jsou spíše vápencové plošky a lišty. Lezení v Črni Kalu je určitě příjemnější za horkých dní, protože se jistič a část skal ukrývá ve stínu lesíka, zatímco v Ospu je pravá výheň. Nicméně pro studené podzimní dny si určitě přibalte teplé oblečení, protože sluneční paprsky skrz stromy prosvítají jen sporadicky.

Pohled z poslední vylezené cesty dne na vesničku Črni Kal a největší viadukt Slovinska.

Lezení v Mišja Peč

Pokud jste slyšeli o jedněch z nějtěžších světových přelezů cest francouzské stupnice 8b – 8c+  ve Slovinsku, pak se jistě jedná o lokalitu Mišja Peč. Nachází se 1 km od Ospu, asi 30 min. chůze z kempu Pri Vovku (oficiální parkoviště přímo pod skalami není). Míří sem zkušení lezci, kteří si můžou užít na 180 těžkých cest.

Vápencové skály kolem Ospu se vyznačují členitým profilem a pestrým zbarvením.

 

Praktické infomace:

 • Cesta

  Lezecké lokality kolem Ospu získávají na popularitě nejen díky krásnému, dobře zajištěnému lezení, ale také díky snadné dostupnosti z České republiky. Z Hradce Králové je Osp 760 km, tedy asi 9 hodin jízdy. Po opuštění ČR směr Mikulov a Vídeň pojedete už po celou dobu po dálnici, přes Graz, Maribor, Lublaň a Postojna. Rakouská dálniční známka stojí 9 euro, slovinská 15 euro. Cesta ve 4 lidech v autě tedy vychází kolem 1400 Kč, včetně dálniček (listopad 2017).

 • Počasí v listopadu

  Vyrazili jsme do Ospu v listopadové svátky (16.-21.11.) a počasí bylo na lezení po celou dobu ideální – jasno až polojasno. Nicméně noci byli opravdu chladné, poslední dvě dokonce -3°C a v kempu velice větrné! Přes den už při svitu dopoledních paprsků jsme se však začali svlékat a nakonec jsme lezli jen v tílkách. Když se však kolem 16.30 zase slunce přehouplo za kopec, teplota rapidně klesala a byli jsme rádi za péřovky a čepice.

 • Ubytování

  K ubytování je několik možností. My jsme ho začali řešit poměrně pozdě, takže jsme nakonec skončili v místním kempu Pri vovku v Ospu. Zaplatíte za něj 10 euro/noc/osoba. V ceně jsou skvělé horké sprchy, ohniště s roštěm na grilování (dříví si musíte obstarat sami) a krásný výhled na skalní masiv přímo ze stanu 🙂 Jen o trochu dražší jsou dvě chatičky k pronájmu.

Krásný výhled na skály přímo z kempu.

Z hlediska kvalita-cena se lépe vyplatí ubytování v soukromí. Můžete ho najít například přes www.airbnb.cz a získat zde malou slevu při první rezeravaci. V listopadu už bylo opravdu v noci chladno a ranní rozehřívání těla trvalo trochu déle, než kdybychom spali v teplé posteli, navíc za stejnou nebo i nižší cenu, než jsme platili v kempu! Spaní na divoko se kolem Ospu nedoporučuje – jednak není moc kde a druhak jsou prý policajti docela aktivní a pokuty velké. Nicméně přenocování kolem Črni Kalu prý možné je.

 

 • Lezecký průvodce

  Slovinská oblast Osp je zahrnuta v průvodci spolu s několika lezeckými oblastmi v Chorvatsku a Itálii. Průvodce (v angličtině) si můžete stáhnout výměnou za virtuální kafe za 3 eura zde: Slovenia – lezecký průvodce, 2008.

 • Výlety do okolí

  Kraj kolem Ospu se vyznačuje mírně zvlněnou krajinou, ideální k peší turistice a cyklistice kolem políček s vinnou révou a zbytků středověkých hradů. Na koupání a relaxaci u moře si můžete vybrat jak slovinské pobřeží, vydáte-li se dále po silnici na jih, nebo italské pobřeží u města Terst (Trieste), asi 10 km od Ospu. Zde najdete i nejbližší supermarket a za návštěvu stojí krásný zámek Miramare, stojící na malém poloostrovním výběžku na konci města. Nakoupit můžete i ve slovinském přístavním městečku Koper (16 km od Ospu) a navštívit vzdálenější starobylé městečko Piran. Po cestě mezi Lublaní a Ospem se také nachází známé krasové Postojnské jeskyně a Predjamsky hrad.

Lezení v Ospu se nachází hned za humny vesnice.

Osp je jedna z nejstarších vesniček na Slovinsku. Odpovídá tomu i místní zástavba.

Líbil se vám tento článek?

Pozvěte mě za něj na virtuální kafe 🙂

Podpoříte tak vznik dalších článků.

Buy Me A Coffee


2 komentáře “Listopadové lezení v Ospu a Črni Kalu, Slovinsko

 • Dobrý den,

  skvělý článek! Plánujeme prodloužený víkend do Slovinska, tak se určitě inspirujeme. Zaujal mě lezecký průvodce, který výše zmiňujete, ale ani po přihlášení se mi ho nedaří stáhnout. Můžete mi poradit, jak na to, případně mi jej zaslat na maila? 🙂

  Děkuji.

  • Těší mě, Barčo, že se článek líbil. Problém už by měl být odstraněn. Užijte si lezení!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *