Kolumbie je neskutečně rozmanitou zemí, kde si vybere každý cestovatel. Nádherné tropické hory, bílé pláže, amazonská džungle plná zvířat i vyprahlá poušť, nádherné architektonické památky, rušná velkoměsta i příležitosti k outdoorovým aktivitám jako lezení, paraglyding, šnorchlování. Z mých 10 týdnů cestování po Kolumbii jsem pro vás vybrala 10 nejlepších míst. Můžete je stihnout vidět za měsíc, pokud nepreferujete jako já pomalé cestování bez časového presu a s důkladným nasátím místní latinsko-americké atmosféry.

1. Caňo Cristales

Unikátní říčka Caňo Cristales se nachází na okraji amazonského pralesa v národním parku Sierra de la Macarena. Pokud se sem chcete vydat sami na vlastní pěst, je to tochu komplikovanější. Ale i já a bez znalosti jakékoli španělštiny jsem to zvládla – viz článek Jak se dostat do Caňo Cristales. Více fotografií najdete v přídatném foto-článečku. Pokud chcete zažít „opravdovou džungli“ doporučuji letět přímo do Leticia, městečka v amazonské džungli, nebo si zarezervovat třeba 3 denní zájezd s některou z místních cestovek, která slibuje, že uvidíte tapíry, krokodýly, jaguáry, růžové delfíny, želvy a spoustu tropického ptactva.

Caňo Cristales – „nejbarevnější řeka světa“ v národním parku Sierra de la Macarena

2. Bogota a okolí

Bogota, hlavní město Kolumbie, nabízí kromě rušných ulic i spoustu krásné historické architektury z dob kolonizace Španělskem, nesčetné množství muzeí a galerií s volným vstupem, ale i můj oblíbený Monserrate – kopeček dominující velkoměstu s nadmořskou výškou 3.152 metrů. Za chvilku vyběhnete nahoru po dlážděné cestě se schody a krásným výhledem na město, nebo můžete jet lanovkou. Nahoře najdete pestře nazdobené zahrady a křesťanský kostelík.

Bogota – hlavní náměstí Plaza de Simon Bolivar
Výhled z úpatí kopce Monserrate (3.152 m.n.m.), Bogota
Zdobené zahrady kolem kostelíka, Monserrate, Bogota

Zipaquira

Udělejte si také jednodenní výlet z Bogoty do vesničky Zipaquira. Najdete zde známou Solnou katedrálu, jednu z pouhých tří na celém světě (dvě se nachází v Polsku). Solná katedrála byla vystavěna roku 1930 v bývalém solném dole, 200 metrů pod povrchem země! Průvodce (ve španělském, anglickém nebo německém jazyce) vás provede honosně nasvíceným areálem až ke stánkům se suvenýry, kde dostanete rozchod a dále můžete podzemní prostor prozkoumávat sami. Doprava do Zipaquiry je trochu hektická, ale žádný strach – i bez španělštiny se to dá zvládnout, protože je to dost turistické místo a někdo se znalostí anglištiny se tu vždy najde.

Solná katedrála Zipaquira u Bogoty – pohled na „oltář“ od vstupní terasy

3. Villa de Leyva  a  Barichara

Villa de Leyva je koloniální městečko s krásnou bílou architekturou španělského stylu, v Boyacá regionu, nedaleko od Bogoty. Pyšní se jedním z největších náměstí čtvercového tvaru (120×120 metrů) v celé Americe. Proslavilo se také natáčením scén pro seriál Zoro a v době adventu hostí působivý ohňostrojový festival. V okolí stojí za návštěvu archeologické muzeum se 120 mil. let starou kostrou 7m dlouhého mláděte kronosaura, nebo astronomická observatoř s velice zapáleným anglicky mluvícím astronomem. Ten vám poví o spoustě zajímavých věcí od ufo, přes vývoj dalekohledů, vznik komet, i o světoznámém kolumbijském astronomovi Julio Garavito Armerovi, který je vyobrazen na kolumbijské bankovce 20.000 COP, a společnost NASA podle něj pojmenovala jeden z kráterů na Měsíci (Garavito crater).

Villa de Leyva – kostel v koloniálním španělském stylu na největším čtvercovém americkém náměstí

Adventní ohňostrojový festival

Barichara se nachází zhruba 200 km severně od Villa de Leyva na stejných svazích And, jen v regionu Santander. Je vystavěna v podobném koloniálním stylu, ale mohem klidnější a ještě malebnější, s četnými kostelíky, vyhlídkou na okolní hory a známou stezkou pro pěší Camino Real do sousední osady Guane, kterou si oblíbí hlavně milovníci ptactva. Nezapomeňte ochutnat místní specialitu – tradiční pražené a solené obří mravence.

1. Malebná poklidná obec Barichara na úpatí And;
2. Pražení a solení mravenci jako místní specialita ve vesničce Barichara;
3. Motmot korunovaný – jeden z běžných ptačích skvostů Kolumbie

Stezka pro pěší Camino Real vedoucí do sousední vesničky Guane z Barichary

Na půli cesty z městečka Villa de Leyva do Barichary se můžete zastavit v obci Guadalupe, kde říčka vymlela ve svém kamenném korytě podobné kruhovité útvary jako výše zmíněná říčka Caňo Cristales ve vzdáleném národním parku v Amazonii.

4. Chicamocha kaňon

Národní park Chicamocha, chráněná památka UNESCO, se rozkládá mezi městy San Gil a Bucaramanga. Působivý hluboký kaňon přitahuje pozornost zejména milovníků outdoorových sportů jako je paraglyding, canyoning, kayaking (tour si zarezervujete v obou městech, ale častější je San Gil) či sportovní lezení (přístup od Bucaramangy – vesnička La Mojarra). Komerční zázemí parku zahrnuje koupaliště, impozantní vyhlídku se sochami na nakloněné plošině a lanovku na druhou stranu kaňonu.

Působivý Chicamocha kaňon se stejnojmennou řekou je něco jako „kolumbijský Grand Canyon“

5. Minca

Kolumbie oplývá obrovským množstvím ptačích druhů. Ornitologické zájezdy do specializovaných lokalit se zázemím pro fotografování ptáků jsou většinou velice drahé. Nicméně vesnička Minca v horách Sierra Nevada de Santa Marta nabízí kvalitní pozorování exotických ptáků i nízkorozpočtovým cestovatelům. Populární jsou „tour with Jungle Joe“. Minca je také skvělé místo pro odpočinek od rušného života dole na karibských plážích.

Probouzející se příroda v horách na karibském pobřeží, z vesničky Minca

Arassari pestrý – jeden z kolumbijských tukanů, vesnička Minca

6. Cartagena

Jedním z nejnavštěvovanějších a nejkrásnějších koloniálních měst Kolumbie je bezesporu Cartagena. Městečko na karibském pobřeží severu Kolumbie se pyšní jak blízkou pláží Playa Blanca*, tak přístavem a hlavně krásnou španělskou architekturou. Díky ní se dostala i na seznam UNESCO. Místní promenáda na vysokých městských hradbách je populárním místem pro pozorování západu slunce, předtím než usednete do některé z četných kavárniček.

Koloniální styl Cartageny

– krásná architektura zajistila městu ochranu UNESCO, stejně tak jako čilý turistický ruch

*Play Blanca – dejte pozor, kde si zde ubytování rezervujete – některé hostely nemají tekoucí vodu a „postel“ je pouze hamaka zavěšená pod bambusovým přístřeškem hned vedle barů, přímo na úzké přeplněné pláži. Vyplatí se udělat průzkum a zarezervovat hostel se soukromou pláží.

7. Guatapé

Guatapé je malá vesnička 2 hodiny jízdy od Medellinu, druhého největšího města Kolumbie, neblaze proslaveného dřívějšími válkami drogových kartelů. Guatapé naproti tomu poskytuje velice harmonické a oku lahodící výhledy. Ty dostanete z vrcholu 200 metrů vysoké skály La Piedra, kam vede 657 schodů! Samotné městečko je plné barevných uliček a kavárniček, zrelaxovat můžete i na místním koupališti s překvapivě velkým plaveckým bazeném a levným vstupem.

Kouzelný výhled z 200 m vysoké skály La Piedra u Guatapé, nedaleko Medellinu

8. Los Nevados NP

Los Nevados národní park je unikátním přírodním ekosystémem s osmi aktivními sopkami, z nichž nejvyšší Nevado del Ruiz dosahuje 5,321 metrů. Běžně se na ni pořádají turistické výstupy, stejně jako na sopku Santa Isabel. Turistickou základnou se pro tyto výlety stalo město Manizales, kde najdete množství cestovní kanceláří nabízejících i adrenalinovější zážitky jako například sjezd sopky na horském kole. Milovníci přírody také můžou navštívit některý z ekologických parků v centru, nebo vyrazit na brzkou ranní exkurzi do soukromé ptačí rezervace Rio Blanco, kde se vyskytuje na 360 ptačích druhů (vč. antipitty a kotyngy zelenočerné).

Kolibřík v ekologickém parku v Manizales

Jedno z nejbarevnějších a nejútulnějších městeček Kolumbie Salento je druhým východiskem do národního parku Los Nevados. Údolím Cocora s chráněnými až 60 metrů vysokými a 120 let starými palmami voskovými se dostanete do národního parku, a pokud se příliš nezdržíte obdivováním přírodních krás, pěší okruh by měl trvat 6 hodin. Známý je zde také 3 denní trek přes paramo (= tundrová krajina alpinského rázu) až na vrchol sopky Nevado del Quindio (4.760 m).

Stezka na vrchol sopky Nevado del Quindio (4.760 m) v Los Nevados NP vede přes tzv. paramo – tropickou tundru, pro kterou je charakteristický výskyt velice odolné rostliny klejovky

Valle de Cocora neboli Údolí voskových palem je domovem nejvyšších palem světa, Salento

9. Tatacoa

Poušť Tatacoa se nachází ve srážkovém stínu pohoří And a přesto, že je pouze polo-aridní oblastí, je nejsušším místem vlhké tropické Kolumbie. Pustá krajina sálá horkem, nicméně je plná skrytého života. Můžete tu najít hady, štíry, pavouky, různé hlodavce a četné druhy ptáků. Zajímavým geologickým úkazem je přítomnost červené i šedé horniny vedle sebe. Místní observatoř poskytuje vynikající podmínky k pozorování hvězdné oblohy.

Horko, žár a sucho – to jsou životní podmínky v Tatacoa poušti, kde přežijí jen ti nejpřizpůsobivější.

10. San Agustin

Malé městečko San Agustin získává stále více obliby zejména mezi příznivci archeologie. Nachází se zde největší předkolumbovské pohřebiště celé Jižní Ameriky. Svahy And dávají městečku ráz divokého venkova, v jehož okolí se ukrývají kávové i kokové plantáže. Můžete se vydat na projížďku na koních kolem několika archeologických parků, k odlehlejším vás zavezou jeepy podél soutěsky řeky Magdaleny, nejdelší řeky Kolumbie. Zastavíte se ve výrobně panely a na závěr shlédnete nejvyšší kolumbijský vodopád.

Sochy „před-kolumbovské éry“ v jednom z mnoha místních archeologických parků v San Agustinu

Rozmanitá země Kolumbie nabízí mnoho dalších okouzlujících míst, než jen 10 výše zmíněných. Jejich fotografie si můžete prohlédnout ve fotogalerii Kolumbie.

Tento článek vznikal celých 10,5 hodiny. Děkuji vám za jeho přečtení a budu ráda za komentáře níže. (pro odeslání klikněte na ikonku malého zámečku, pak se už rozsvítí ikonka „odeslat komentář“). Je to pouze povinná ochrana blogu proti robotickému spamu.

A pokud budete potřebovat cestovní pojištění pro vaši cestu, nabízím slevu 50% na cestovní pojištění AXA Assistance. Také vás může hřát u srdce, že jste udělali dobrý skutek a podpořili mě tím 🙂 A budou moci vznikat další podobné články. Děkuji 🙂

cestovní pojištění AXA se slevou 50 %

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *