Opět si hraji s fotografiemi z mých cest. Vytvářím si další fotoknihu, kterou budu třeba jednou ukazovat svým dětem. Její pořizovací cena je celkem vysoká (běžně kolem 850 Kč za 46 stran). Čekám tedy vždy na akční nabídku, kdy je třeba o 40% levnější. Tiskne se na kvalitní fotopapír, přičemž jsem si oblíbila panoramatický formát velikosti 28,5 x 19,4 cm.

Moje zatím čtyři fotoknihy z cest od roku 2010.

Toto je zatím pouze náhled nové fotoknihy, vyfocený z obrazovky mého počítače.

Z fotobanky na www.novinky.cz

Dohledávám zajímavosti o daných místech, které pak vpisuji do mé budoucí fotoknihy o cestování v Latinské Americe. Podařilo se mi tak úplně náhodou najít krátký článek na populárním internetovém zpravodajství www.novinky.cz se dvěma mými fotografiemi! Překvapilo a potěšilo mě to zároveň. Fotografie byly zakoupeny od jedné celosvětově nejpopulárnější fotobanky Shutterstock. I když za moji fotografii bylo zaplaceno zřejmě něco mezi 100 až 300 Kč, já jsem dostala provizi pouhých 0,99 USD. Inu, tak fungují fotobanky – jede se tu na kvantitu. Čím více fotek prodáte, tím lépe jste dohledatelní dalšími kupujícími, kteří si zase můžou koupit vaše další fotografie, a celý tento kolotoč vám může generovat jakýsi pasivní příjem. Nutno však dodat, že je to běh na dlouhou trať a je potřeba hodně trpělivosti a soustavnosti, aby vaše fotogalerie nezapadla až dolů pod ty více aktuální.

Kuélap – pozůstatky dávné civilizace národu Chachapoya – fotografie použitá na www.novinky.cz

Kuélap – „druhé Machu Picchu“

Dávnověké ruiny sídla Kuélap u městečka Chachapoyas jsou nazývány jako „druhé Machu Picchu“ nebo „Machu Picchu severu“. Faktem však zůstává, že rozhodně nejsou tolik proslavené a navštěvované. A proto je zřejmě vzácnější najít jeho fotografie … a to je vlastně celý příběh, jak se moje dvě fotografie ocitly na serveru www.novinky.cz. Žádnou slávu z toho samozřejmě nesklidím, protože na internetu zůstává moje fotografie v anonymitě (prodejem ve fotobankách se zříkáváte svého autorského práva). Takže zůstává jen milý pocit, že fotografie posloužila k nějakému účelu a „neleží“ jen ladem v počítači.

Jet či nejet do Kuélapu?

Většina lidí o tomto zaniklém městě národu Chachapoya neboli „lidé z mraků“ neví. Kuélap se totiž nachází na celkem odlehlém místě, na severu Peru v regionu Amazonas. Severní část této 3. největší země Jižní Ameriky není obecně příliš navštěvována a když, tak většinou jen kvůli transportu do města Iquitos, vstupní brány za dobrodružstvím v amazonském pralese. A i sem je vlastně mnohem vhodnější použít leteckou dopravu. Mluvím z vlastní zkušenosti. Jet 18 hodin v dusném horku v malém minibuse bez klimatizace, namačkaná v 7 lidech na sedadle pro 4, s neposedným domorodým dítětem vedle mě, někdy i na mě, byl pro mě dost hraniční zážitek. A to jsem jela pouze do městečka Yurimaguas za ayahuaskou (článek o mém měsíční pobytu v sanatoriu v Peru zde). Město Iquitos v džungli je ještě o kousek dál.

Pozůstatky dávné civilizace „lidu z mraku“ – Kuelap

Pokud bych tedy neměla městečko Chachapoyas vlastně skoro po cestě, určitě bych sem jen kvůli ruinám Kuélapu nejela. Na druhou stranu, pokud se poblíž nacházíte, určitě se tu zastavte. Celé bývalé hradiště stojí na náhorní plošině asi 3.000 m.n.m. Ze srázu planiny tyčící se 500 metrů nad kaňonem je krásný výhled do kraje. Nejsem příznivcem organizovaných zájezdů, nicméně sem doporučuji výlet s místní cestovkou (třeba z vašeho hostelu v Chachapoyas). Cesta minibusem totiž trvá ještě asi 2,5 hodiny a jede se po nezpevněné místy rozbité cestě přívalovými dešti (ano, jsme v Peru, v horách, tam je to bežné – i na Machu Picchu mě to potkalo – převrácené autobusy, neprůjezdná silnice, apod.). Z nejbližší obce El Tingo pak na Kuélap vůbec žádný autobus nejede. A také je docela výhodné mít sebou v tomto případě průvodce (Zjistěte si, zda podává výklad i v angličtině, pokud neovládáte španělštinu. Ten náš byl naprosto super v obou jazycích.) Bez výkladu průvodce totiž sice můžete sami procházet „pevností“, ale myslím, že je zajímavé slyšet podrobnosti o místě a životě jeho původních obyvatel, které byste se jinak nedozvěděli.

Odkazy na fotobanky, které využívám k prodeji svých fotografií z cest:

Chcete do zkusit také?

Nejpopulárnější fotobankou s největšími zisky je dlouhodobě ShutterStock fotobanka.
Zaregistrujete-li do ní kliknutím na obrázek níže, dostanu díky vám drobnou provizi na údržbu tohoto blogu.


Cestujete rádi?

Chcete dostávat upozornění na nové články a tipy?

(cca 1x za měsíc)

20160117_145007

2 komentáře “Kuélap – „druhé Machu Picchu“ aneb jak jsem našla svoji fotografii na novinky.cz

  • Prodejem ve fotobankách se svého autorského práva rozhodně nezříkáte, to nikdy nezanikne. Něco jiného je, že u fotky nebude vaše jméno uvedeno. A co se týče rozdílu prodejní ceny a vaší provize – fotobanky dělají svou práci a potřebují za ní také zaplatit a většinou je mnohem těžší fotku prodat než ji udělat – ale to člověk většinou zjistí až v okamžiku, kdy se snaží nějaké své produkty prodat.

    • Dobrý den, pane Václavek.Děkuji za komentář. Já fotobankám rozhodně nic nezazlívám, naopak jsem ráda. Je to fajn firma (při)výdělku, kdyz se to vezme za spravný konec.Měla jsem za to,že když nekdo pouzije něčí fotografii bez uvedení autora, s čímž on souhlasil (napr.na fotobance), tak se to nazývá zřeknutí se prava na autorství …či ne? Ať tak či onak.. stejně mi to udělalo radost, protoze se neřadím k žádným profi-fotografům nebo profi-cokoli jiného 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *