Unikátní Růžová laguna se nachází v malé vesničce Las Coloradas v Mexickém zálivu, ve státě Yukatán. Dnešní popularitu si získala díky instagramu, na kterém byly před několika lety zveřejněny její první okouzlující snímky. Nicméně z nejbližšího většího města Valladolid je stále 3 hodiny jízdy, proto se nemusíte bát davů turistů, zejména pokud přijedete prvním ranním spojem.

Růžová barva jezera je způsobena směsí mikroorganismů, řas a žábronožek, obsahujících karoteny a žijících pouze ve slané vodě, ale nikoli v moři. Voda v Růžové laguně se vyznačuje vysokou koncentrací soli díky jejímu rychlejšímu odpařování z mělké laguny. Ta je proto někdy nazývána „mexickým Mrtvým mořem“.

Unikátní „Růžová laguna“ v Las Coloradas, Yukatán region

Na pobřeží Mexického zálivu odedávna fungovala těžba soli, která dávala obživu většině místního obyvatelstva. Napomohla také vzniku Růžové laguny, jejíž voda je odpadním produktem.

na mořské pláži u Růžové laguny

jezírka s růžovým nádechem u hlavní Růžové laguny, která se nachází u silnice u těžebního prostoru

Mexická růžová laguna vytváří unikátní ekosystém pro život fauny a flóry. K oblíbené místní atrakci patří plameňáci. Tito ptáci se živí planktonem plným karotenů, což potom dává růžové zbarvení jejich pěří. Plameňáci chovaní v zajetí bez přístupu k této potravě působí jakýmsi vybledlým dojmem a do potravy jim jsou tyto látky většinou uměle přidávány.

Plameňáci se rádi zdržují kolem Růžové laguny v Las Coloradas a také u města Rio Lagartos. V době námluv od června do srpna se tu sdružuje až na 20.000 kusů!

Z dalších opeřenců se tu hojně vyskytují pelikáni, předvádějící své bravurné kousky nad mořem, a kulíci hbitě ťapkající po písku na břehu jezírek s narůžovělou barvou poblíž hlavní Růžové laguny.

Žije zde také trochu podivínské zvíře ostrorep americký. Je nejbližším příbuzným dávno vymřelých trilobitů, se kterými žili na planětě souběžně před více než 400.000 lety. Jeho domovem je pouze Mexický záliv a kvůli znečištění moře se stává ohroženým druhem. Může se svým ocasním trnem dosáhnout délky až 90 cm a váhy 4 kg.

Na problémy s kůží může pomoci místní šedé jílovité bahno. Používali ho zde již staří Mayové zejména jako přírodní repelent. Dnes ho hojně využívá kosmeticko-farmaceutický průmysl pro jeho vysoký obsah léčivého kalcia.

Návštěva Růžové laguny pro mě byla jedním z TOP zážitků při cestování Mexikem. Podrobnosti, jak jsem se sem dostala si můžete přečíst v mém článku Růžová laguna – turistické lákadlo nebo skrytá perla Yukatánu? publikovaném na portálu www.hedvabnastezka.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *