Rokem 2019 jsem doslova proplula ….  rychle, ale zároveň plynule, že jsem si skoro ani nevšimla, že se podle našeho lidského kalendáře píše už rok 2020!

Konečně po několika letech můžu vlastně říct, že rok utekl jako voda, v celkem poklidném tempu, jen s několika bouřemi, které se prohnaly mým životem a zčeřily jeho klidné vlny. Jak rozdílné byly předchozí roky !!! … vnitřní dramata v souvislosti s dětstvím, hledáním sebe sama, smyslu života, snahou vybudovat si příjem nezávislý na místě pobytu, nespokojenost v práci v Kanadě…

Nyní po opětovném přečtení článku Ohlédnutí za rokem 2018 se nestačím divit, jak je to možné, že je všechno tak jinak. Co se změnilo, jaké konstelace či energie? „Uklidnil“ se váš život také? Nebo jsem se prostě změnila jen já a tím i „flow“ mého života?

….. Jak to tak vypadá, tento článek bude víc filosoficky pojatý, než jsem čekala 🙂 Tak pokud na toto čtení nemáte zrovna náladu, nebudu se na vás zlobit, když zde skončíte 🙂 Já však budu pokračovat (zkusím však stručněji) … ráda si totiž psaním urovnávám myšlenky a cítím, že to má na moji mysl jakýsi terapeutický účinek.

Předěl roku 2018/2019

Po nečekaném zvratu mého života v říjnu 2018, kdy jsem dala v práci v Kanadě okamžitou výpověď, jsem se vrátila odevzdaně domů do Čech … tím „odevzdaně“ myslím nikoli se sklopenýma ušima, že jsem prohrála boj o kanadskou rezidenci, ale v klidu, smířená s tím, že vše je tak, jak má být, naučila jsem se cenným zkušenostem a to se v životě počítá. Proč bychom na světě jinak byli, než abychom se učily, dělali chyby, získávali zkušenosti a tím „rostly“?

Vánoce 2018 a první měsíce roku 2019 jsem strávila doma. Po úraze ramene při lezení a po nepodařené léčbě chronické bolesti kolene, jsem byla v podstatě na pár měsíců nepoužitelný mrzák. Nemohla jsem pracovat, sportovat, musela jsem upustit i od svých odvážných plánů jet do Indie a do Nepálu na jógu a trekování v Himalájích. Ale kupodivu jsem to brala všechno celkem v klidu a užívala si, že vlastně nemusím (nemůžu) nic dělat (zřejmě následek kompenzace za rok 2018, kdy jsem toho dělala až moc).

Lednové překvapení – důsledek „snížení důležitosti“?

Sedím si tak doma u počítače, vazy v rameni stále bolí po úraze, že se nemůžu ani bezbolestně obléct, natož se věnovat nějaké pohybovější aktivitě. Projíždím inzeráty s nabídkami práce v Hradci Králové a okolí, přemítám o tom, co by mě tak bavilo dělat … a najednou si všimnu e-mailu, že mám na svém profilu kanadských vládních stránek novou zprávu. Schválená Young Professionals víza! Zatajil se mi dech … mám odteď 10 dní na to, abych tuto nabídku přijala nebo odmítla! Odmítnutí je snadné. Avšak přijetí je podmíněné doložením zaměstnavatele, který se zavazuje poskytnutím práce na plný úvazek na celý rok a to alespoň na nižší manažerské pozici. „Ošulit“ po českém způsobu to nelze, protože sám zaměstnavatel musí na stránkách ministerstva vyplnit svoji přihlášku a doložit potřebnou dokumentaci. Jak se to všechno během těch 10 dní seběhlo, popisuji v článečku Vízum do Kanady 2019. Každopádně výsledek byl takový, že jsem víza dostala, v březnu ještě rychle s kamarádem Jirkou procestovala Jordánsko a Izrael a 4.4. 2019 jsem už odjížděla po 4. do Kanady!

Starobylé sídlo Petra, Jordánsko

Nomádi pouště Wadi Rum, Jordánsko

„Snížení důležitosti“ – termín z knihy Ovlivňování reality

V souvislosti s touto pro mě nečekanou událostí bych s vámi chtěla sdílet jednu myšlenku, která mi dala zpětně pochopení celé této situace. Myšlenka pochází z knihy Ovlivňování reality (transurfing), na kterou jsem náhodou narazila (ano, já vím, „náhody“ neexistují) později v létě tohoto roku. Není to čtení lehké, a protože jsem neměla času nazbyt (v létě jsou kanadské hory nejen plné medvědů, ale i turistů  – a kaféčka a restaurace jsou zde hodně vytížená, takže ani já jsem se v JK Bakery Cafe nenudila), zvolila jsem knihu v audio podobě a poslouchala ji při řízení auta, třeba na 4 hodinové cestě za mými přáteli na Gladstone, na jihu Kanady.

Tímto zdravím holky i Ivču s Aaronem a všechny Gladstouňáky! 🙂 Brzy zase naviděnou!

Ta myšlenka, z knihy Ovlivňování reality, která mi nejvíce utkvěla v hlavě, je o „snížení důležitosti“ (krátký úryvek z audioknihy na youtube). Určitě se vám už stalo, že jste po něčem tak moc toužili, moc si to přáli, že se to buď vůbec nedařilo a nebo se to splnilo právě opačně, nebo s nějakou nechtěnou přidanou hodnotou. Kniha Ovlivňování reality tuto situaci vysvětluje tak, že ve vesmíru (a i tady na Zemi) působí rovnovážné síly, které usilují, aby bylo vše v rovnováze. Tvrdí, že když si něco tak moc urputně přejeme (= je to pro nás velice důležité), vytváříme tím nadbytečný potenciál. A právě ten způsobí, že se nám ta „důležitá věc“ nedaří. Když však uvolníme urputnou snahu dané věci dosáhnout, uvolní se i energie a vesmír může konečně začít pracovat na splnění přání. Správný postup podle teorie transurfingu tedy spočívá v tomto postupu: Přát si (jak konkrétně to jen jde), podniknout nějaké kroky kupředu (zákon akce a reakce), včas se smířit s možnou porážkou a pak už jen nechat vesmír pracovat a čekat na splnění přání.

A teď aplikace na moji situaci, abyste si to lépe představili:

V roce 2018 jsem se urputně snažila vydržet zuby nehty v práci, která mě úplně fyzicky i psychicky ničila za cenu získání kanadské rezidence. Po 9ti měsících jsem toho však už měla opravdu plné zuby a dala jsem výpověď (= smířila jsem se s porážkou). Nicméně to počáteční přání o rezidenci někde ve vesmíru zřejmě zůstalo … proto jsem možná dostala další šanci v podobě nových víz v únoru 2019, aniž bych to čekala/plánovala (= uvolnila se vesmírná energie, která začala sama pracovat). Nicméně už urputně nelpím na tom, že musím v práci za každou cenu vydržet, i kdyby byla sebehorší, abych nasbírala potřebný počet bodů a splnila podmínky k žádosti o rezidenci. Co má být, to bude … jak se anglicky říká „GO WITH FLOW“ (jdi s proudem).

A víte co? Zatím jsem prošla všemi možnými i nemožnými (rozuměj „otravnými“) podmínkami k udělení rezidence a do finálního rozhodnutí zbývají pouhé 4 měsíce! 🙂

Nepíšu tohle z pýchy nebo abych se chlubila …spíš mi to připadá fascinující, že možná v nevyzpytatelných zátočinách života existuje i nějaký řád a pravidla, kterým, když porozumíme, tak budeme schopni žít šťastný a spokojený život! 

Zpět v kanadském Canmore už po čtvrté, na další pracovní víza – v JK bakery … stavte se na kafíčko a pozdravit, jako to udělali dva starší pánové, čtenáři mých článků o Aljašce, při jejich cestě na sever 🙂 Díky za to milé setkání!

Smysl život

Smysl života bylo moje velké téma po několik minulých let. Až bolestně mě sžíralo … hledala jsem, co je smyslem mého života, porovnávala názory různých lidí na smysl života, vyhledávala nové informace, které by mě inspirovaly, ptala jsem se všech možných lidí kolem během mého cestování, ať už v Severní Americe, Střední a Jižní Americe či v Čechách. Pro sebe uspokojivou odpověď jsem však nenašla.

Až po celkovém zklidnění po výpovědi v otrocké práci v Kanadě v říjnu 2018, jsem tak nějak přestala řešit i smysl života … ani nevím, jak se to tak stalo. Zřejmě k tomu přispělo spousta drobných životních zkušeností, které se skládaly postupně jako střípky do mozaiky, až zapadl i ten poslední. Nedávno jsem shlédla na youtube hezké video z přednášky českého psychoterapeuta Pjér la Šé´z. Naprosto se teď ztotožňuji s jeho názorem, že

Život má takový smysl, jaký mu sám dáš!

A víte co? Jsem s tím tak spokojená a šťastná 🙂

Proč řešit takové blbosti jako je smysl života, když na světě je tak krásně! 🙂 …. Bugaboos provinční park, BC, Kanada.

Plány pro rok 2020

Moje základní životní moudra roku 2019 jsem tedy shrnula 🙂 a teď nějaké ty plány a předsevzetí do roku 2020. Samozřejmě mám svůj list přání a snů, ale už nelpím na jejich splnění v určitém časovém rozpětí. Vesmír má svoje pojetí času a co má být to bude a nezáleží zda ještě tento rok či ten další. Nicméně magické číslo roku 2020 doslova vybízí k nějakým velkým plánům … tak to budu muset ještě popřemýšlet … však na to budu mít dost času … beru si totiž z práce v Kanadě na 2,5 měsíce dovolenou 🙂 Zřejmě jsem dost opovážlivá, když průměrný Kanaďan má jen 14 dní dovolené ročně, ale co … šéfová mi to s povzdechem odsouhlasila 🙂 A tak první destinací už od 13. ledna bude Indie! Zdržím se tam na měsíc na kurz jógy a potom na další měsíc a půl zavítám do ČR. Takže máte-li přátelé nějaké volno v únoru či březnu, neváhejte se ozvat. Ráda vyrazím i mimo ČR třeba na nějaký lezecký trip do Španělska apod.

 

Ať už se uvidíme či nikoli, přeji vám všem krásný začátek nového roku 2020 a děkuji, že jste dočetli až sem 🙂

A pamatujte: GO WITH FLOW! 🙂 ať proplujete zlehka tímto rokem, stejně jako já tím minulým 🙂

Floe lake, Kootney NP, Canada

Ranní procházka kolem řeky v městečku Canmore.

Související články:

2 komentáře “Proplutí rokem 2019

 • Ahoj , úplně zírám , texty krásně napsané, líbí se mi ty filozofující ….. Mám rád takové přemýšlení.
  A máš tam krásné fotografie. Úžasné. Moc ti fandím a trošku ti to závidím….. Já dřív trošku cestoval a teď jsem si zařídil ( abych se mohl podívat na to , co dělají přátelé, které nepotkávám …) facebook ( moc s tím neumím ), když mám chvilku , tak tam dám nějakou fotografii ze svých cest. Postupně budu přidávat.

  Ať se ti daří, držím palce .
  Vše nejlepší pro rok 2020 a všechny roky další.

  Zdeněk Pojman

  • Ahoj Zdeňku.
   Moc děkuji za komentář! A těší mě Vaše pochvala. Já také ráda píšu filosofující texty … a vždy doufám, že to bude chtít někdo číst a neskončí znechuceně a znuděně někde uprostřed 🙂 Ano, viděla jsem myslím nějakou fotečku na vašem facebooku … zkusím jich pochytit více, až zase nějaké přidáte. A taky doufám, že se zase potkáme v Čechách! Budu tam od 11.února do 20.března. Těším se na shledanou. Lída

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *