Máme několik dnů volna, a tak vyrážíme na můj celkově třetí ferratový výlet v životě. První byl někde v Rax Alpen u Vídně kdysi dávno, druhý před 6ti lety. Krátký fotočláneček z něj s výpisem ferrat můžete najít na tomto odkaze Ferraty rakouské Solné Komory 1. + Orlí hnízdo.

Tentokráte jedeme na 4 dny (lze však všechno níže uvedené v pohodě stihnout za 3,5 dne i s cestou z ČR a zpět do ČR). Rozhodujeme se v úterý a ve středu ráno už jedeme, takže nebylo příliš času na plánování. Také se rozhodujeme nekupovat dálniční známku, takže nám cesta mimo dálnice zabere zhruba o 2-3 hodiny déle. Jak vidíte, výlet v trochu „punkovém stylu“. Co jiného očekávat, když jedete s vojákem z povolání, který si z ničeho moc hlavu nedělá. Přesto jsme všechno přežili a i s omezenou možností připojení na internet (nemáme ani jeden data v telefonu) jsme vše relativně dobře zorganizovali. Za 3 dny jsme si tak užili 10 ferrat (viz níže) – z toho 3 až na Dachstein (2.995 m.n.m.), na nejvyšší vrchol spolkových zemí Štýrsko a Horní Rakousko.

Interaktivní mapa s ferratami:


– pro zvětšení mapy klikněte v levém rohu mapy na nápis „Zobrazit na Mapy.cz“

Den 1: Cesta do Rakouska a Traunfall

V 6.30 ráno jedu vlakem z Hradce Králové do Brna. Tam na mě už čeká brácha a přes Znojmo, Retz, Melk atd. vyrážíme po vedlejších silnicích směr „Solná Komora“. Nemusíme spěchat, stejně prší, takže dnešek věnujeme jen cestě do míst rakouského ferratového ráje. Po cestě se jen stavujeme u krásného vopopádu Traunfall. Je to skrytý klenot hned vedle hlavní silnice. Po krátkém sestupu (cca 5 minut) od parkoviště dolů na nás dýchne kouzelná atmosféra vodního a mechového zátiší. K protažení nohou po dlouhé jízdě je procházka kolem říčky s vodopádem ideální.

Traunfall – malebný vodopád skrytý pod úrovní silnice vedoucí dále do Solné Komory.

Večer příjezd k hoře Predigstuhl (1.278 m.n.m.) mezi městy Bad Ischl a Hallstat. Prudkou silnicí s četnými serpentinami vyjedeme až na horní parkoviště, kde v autě přespáváme.

Den 2: Ferraty na kopci Predigstuhl (3) a po té v Silberkarklamm soutěsce (také 3 ferraty)

Z parkoviště, kde jsme přespali vyrážíme pěšky po široké značené cestě k první z našich ferrat.

1) Mein Land – Dein Land

K ferratě zabočte z hlavní prašné cesty doleva vyšlapanou cestičkou, prudce do lesa. Nástup je širokým průlezem mezi dvěma skalami a zejména po dešti se to tu hodně smeká. Po pár metrech se však už octinete zase na denním světle. Následuje zábavný žebřík s hezkým výhledem. Celá ferrata má délku 280 metrů v obtížnosti C a zabere asi 40 minut. Z vrchu se schází dolů do zelené úžlabiny a pak k další ferratě uhnout doleva dolů do lesa (cestička vedoucí vpravo nahoru by vás dovedla už na vrchol této další ferraty).

Žebřík na naší první ferratě mi připomněl, jak je ferratové lezení zábavné.

2) Leadership

Další ferrata zvaná Leadership je novější (v mapách.cz není ještě vyznačená) je jen 165 metrů dlouhá, obtížnosti C, ale stojí za to. Je velmi zábavná a končí u vrcholového kříže hory Predigstuhl (1.278 m.n.m.). Už při lezení ferraty dostanete nádherné výhledy na Hallštatské jezero. Zpět na parkoviště se vrátíte po pěšince lesem, která navazuje na širší prašnou cestu. Obě ferraty i s nástupem i sestupem nám zabrali cca 2,5 hodinky. Přejíždíme jen pár zatáček z kopce dolů na parkoviště u horské chaty a odtud jdeme lesem s vyřezávanými pohádkovými postavičkami k další ferratě na Ewige skalní stěně (druhá strana tytéž hory).

Z Predigstuhl a Leadership ferraty, která na něm končí, je úchvatný výhled do kraje s Hallstatským jezerem.

3) Ewige wand (Höhenweg ferrata)

Ferrata na Ewige wand je jen 60 metrů dlouhá a končí na pašince na úbočí skalního útesu, odkud se lze pěšky dostat až na vrchol Predigstuhl kopce. Ferrata začíná přes dlouhým tunelem vytesaným ve skále. Na svoji obtížnost (pouze) C je celkem hodně exponovaná. Dává úchvatné výhledy na celý kraj s městečkem v údolí a na jezero Hallstat. Na vedlejší majestátní stěně zakončené vysoko nad zemí mohutným převisem se nachází sportovně odjištěné horolezecké cesty od 6a po 8 (většina vícedélkové lezení). Ale o tom třeba ž někdy příště…tedˇ jsme na „ferratovém výjezdu“.

Exponovaná, ale kraťoučká ferrata na Ewige wand.

Po pauze na oběd přejíždíme po změně plánů do Silberkarklamm soutěsky. Od původního plánu ferrat kolem Hallstatského jezera jsme museli upustit, protože na ten den zrovna připadl jakýsi rakouský církevní svátek a všechna parkoviště v Hallstatu byla beznadějně plná. Silberkarklamm se nachází na odbočce od silnice kousíček od obce Ramsau am Dachstein, kam jsme měli namířeno další den. Do soutěsky Silberkarklamm se platí vstupné 4,5 euro/os. (pouze v hotovosti), ale rozhodně stojí za návštěvu jak pro pěší turisty, tak i pro lezení na ferratách. Dýchne na vás závan čerstvého vzduchu vysokohorského klima. Nachází se zde 3 kratší ferraty s krásným výhledem na místní bystřinu s četnými vodopády a horskou chatu Silberkarhutte, položenou výše. Kousek nad ní pak začíná třetí ferrata Siega.

4) Silberkarklamm – ferrata Rosina

Začínáme ferratou Rosina, v pořadí druhou od vchodu do soutěsky, po levé straně. (Nechtělo se nám čekat na ferrato-lezce před námi. Jinak je asi ideálnější lézt nejdříve Hias ferratu a z jejího konce sestoupit kousek níže k začátku Rosina ferraty.) Zábavným nástupem ferraty Rosina po lanu přes potok začínáme šplhat vzhůru po strmé skále touto 220 metrů dlouhou ferratou obtížnosti C/D. Končí turistickou stezkou, po které pokračujeme směrem k chatě Silberkarhutte, poblíž které pak začíná další ferrata.

5) Silberkarklamm – ferrata Siega

Na ferratu Siega jsme navázali ferratou Rosina. Lze však k jejímu nástupu přijít i normální turistickou stezkou podél horské chaty (pokud nechcete třeba z časových důvodů lézt i Rosina ferratu). Siega je 500 metrů dlouhá, C obtížnosti, ale není tak exponovaná jako Rosina. Má jen 140 metrů převýšení. Od jejího konce se pak sestupuje dolů k chatě (nebo můžete pokračovat nahoru po turistické stezce k další chatě a dále se dostat až na úbočí majestátního pohoří Dachsteinu, pokud toužíte po hřebenové turistice.)

Pohled na horské údolí masivu Dachsteinu z Rosina ferraty. Vlevo pod skalnatým vrchem pak začíná Siega ferrata. Nevede však na jeho vrchol. Sestupová cestička se vrací zpět k chatě (na travnatém prostoru uprostřed údolíčka).

 

6) Silberkarklamm – ferrata Hias

Vracíme se na první ferratu Hias, kterou jsme předtím přeskočili. Je D obtížnosti, 220 metrů dlouhá s nízkým lanovým mostkem přes potok. Končí kousek nad působivým velkým vodopádem v soutěsce (nad nástupem na Rosina ferratu).

Silberkarklamm soutěska nabízí pro oko návštěvníka spoustu vodopádů v rychlém toku bystřiny.

3 na sebe navazující Dachstein ferraty:

Po ferratách v Silberkarklamm soutěsce přejíždíme jen o 15 km dále, přes obec Ramsau am Dachstein až na parkoviště u lanovky, u chaty Türlwandhütte. Zde přespáváme a druhý den brzy ráno vyrážíme po třech místních ferratách Anna, Johann a Schulter až na vrchol Hoher Dachsteinu (2.995 m.n.m.). Našemu dobrodružnému a vyčerpávajícímu celodennímu ferrato-lezení na Dachstein jsem díky jeho intenzitě zážitku věnovala celý samostatný článek Rakousko – „Superferratou“ na Dachstein (pokud máte rádi napínavou četbu, tak určitě stojí za přečtení) 🙂

S bráchou u vrcholového kříže druhé ferraty Johann, po 4 hodinách intenzivního ferrato-lezení.

Po mnohých trablích a životu nebezpečných situacích konečně na úplném vrcholu Hoher Dachsteinu (2.995 m.n.m.) – nejvyšší hoře Horního Rakouska a Štýrska.

10) Kaisergams ferrata

Po celodenním lezení na Dachstein po ferratách Anna, Johan a Schulter přejíždíme ještě večer k městu Eisenerz (120 km na východ) na parkoviště pod známou Kaiser Franz Joseph ferratou. Několik aut tu i přes zákaz kempuje také, k dispozici jsou luxusní čisté toalety otevřené celou noc. Na horním parkovišti lidé dokonce kempují ve stanech. Za parkování se platí jen na dolním velkém parkovišti. Bohužel zde, zřejmě pod vlivem prodlouženého rakouského víkendu, už v 8 hodin ráno čekáme pod nástupem ve frontě čítající 5 lidí před námi a nespočet za námi. Na ferratu nalezeme, ale když po 3 metrech vidíme, jak bychom museli neustále čekat a přizpůsobovat se zástupu lidí před námi, bereme rychle únikovou cestu doleva dolů a prcháme odsud. Čeká nás dnes ještě cesta do ČR a neměli bychom tak dostatek času na tuto 1.000 metrů dlouhou ferratu D obtížnosti s 2 hodiny dlouhým náročným sestupem. Takže někdy příště.

Přejíždíme 30 km severně k vesničce Gams bei Hieflau, jdeme na procházku kolem soutěsky Nothklamm  a pokračujeme dál k nedalekému kopci Mendlingstein (883 m.n.m.) s Kaisergams ferratou. Ferrata je zřejmě oficálně uzavřená, protože musíme přelézt zamčenou branku a se zatajeným dechem postupujeme opatrně dál. Nevíme, z jakého důvodu je uzavřená, takže jen doufáme, že nebude někde vytržené jištění nebo něco podobného. Kromě hezkého úvodního výhledu od sochy kamzíka podle mě ferrata nestála za to. Lezení se střídalo s chůzí po lesních cestičkách, ferrata navazovala tu a támhle zase končila, větvilo se od ní jiné jištění, aby pak končilo u vysokého útesu, takže jsme se museli několikrát vracet. Bylo celkem obtížné se v celém labyrintu ocelových lan a steziček na kopci vyznat. Nicméně pro ukrácení volné chvíle to byla dobrá zábava a pak už odpoledne frčíme zpátky směr Česká Republika.

Socha kamzíka s nejhezčím výhledem na údolí řeky Salza ze začátku Kaisergams ferraty.

Slepá ulička na Kaisergams ferratě na kopci Mendlingstein (883 m.n.m.).

Související odkazy:

Líbil se vám tento článek?

Pozvěte mě za něj na virtuální kafe 🙂
Podpoříte tak vznik dalších článků.

Buy Me A Coffee

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *