Probudím se ve 4 hodiny ráno a snažím se znovu usnout. Marně. Ve 4.15 totiž už začnou vstávat moje 3 spolubydlící Moldávanky. Co blázní vstávat tak brzy? Vždyť školení o bezpečnosti práce máme až od 7.00! (Později jsem se dozvěděla,  že chodí na wifi do breakroomu v rybárně). Co naplat, chvíli se převaluju v posteli a pak jdu taky na snídani. Vydává se od 5.00.
Mám tu úplně rozdílný režim. Většinou jsem doma snídala kolem 9.30 … tak s tím se tu můžu rozloučit. Na jídlo je pevně daná doba a vždy jen 30 min. (včetně svlečení pracovního munduru, převléknutí bot a obléknutí bundy na přeběhnutí přes silnici do vedlejší budovy jídelny). Budu tedy muset zrychlit, jestli nechci mít na jídlo jen 10 minut,  protože v jídelně se prý samozřejmě ještě čeká fronta! No potěš koště! To se na to teda moc těším!

Ve Westwardu nás prý bude asi 600 pracovníků. Zatím nás tu je asi první stovka a další přijíždí každý den. Panují zde přísná opatření proti covidu. Všude nás kontrolují jestli máme roušku (i na nose), v jídelně si musíme povinně pokaždé dezinfikovat ruce, jinak nás vrátí zpátky,  stolky pro 4 lidi jsou oddělené šedým plexisklem, přes které je špatně vidět i slyšet svého souseda. Roušku si můžeme sundat, až když si sedneme. Když si třeba jen zapomeneme lžíci a chceme se pro ni od jídla zvednout, musíme si nejdřív nasadit znovu roušku, jinak dostaneme napomenutí. Na ostrově je několik rybáren a prý jen Westward zůstal otevřený díky přísným opatřením. Ostatní rybárny musely do karantény. Hned po příjezdu jsme byli testováni na covid, i přesto že jsme museli mít všichni povinně očkování + negativní test pro vstup do letadla. Čtyři lidi z těch, co přijeli ve stejný den jako já, se tak hned dostali do 2 týdenní izolace.

Dneska se také dozvídám svoji pracovní pozici… Lukáš, který přiletěl stejným letem jako já a je tu už po druhé, klepe na dveře mého pokoje a prý se mám dostavit na školení na oddělení na Seafood. A mám se prý modlit,  abych tam hned nedostala pracovní pozici. Asi jsou na tom oddělení ty nejhorší činnosti celého procesu. No a co myslíte? Lukášovi dají zaměstnaneckou kartu a může jít. Bude mít jinou pozici. A já? Ortel od americké supervizorky s tělem přetýkajícím přes pásek jejích kalhot zní: „Seafood processor, night shift“. Může být ještě něco horšího!? Na nočních směnách kdysi na brigadách jsem umírala už o půlnoci! A teď budu stát v holinkách a nepromokavém celotělovém munduru u pásu ve studené a mokré rybárně 12 hodin a ještě přes noc, počínaje 18. hodinou! Supervizorka asi viděla můj vyděšený výraz, protože se zeptala,  jestli budu pracovat v rybárně poprvé a na moji kladnou odpověď jen řekla: „Oh, shit.“ Ale ať se prý nebojím…že si zvyknu.

Po obědě jsem to musela jít rozdýchat na procházku do městečka. Ty 4 km v mrazivém větru po pobřeží mě moc neuklidnily, ale alespoň se mi stočily myšlenky jiným směrem…k mým zmrzlým rukám. Měla jsem totiž jen slabé rukavice. Můj kufr z Chicaga s teplým oblečením mi stále ještě nedorazil…

Zašla jsem se podívat na nejstarší kostel v Unalasce – ortodoxní kostel Nanebevzetí Páně a pak do místního komunitního centra. Sympatický recepční mě provedl celou budovou. Za 5 USD tu je k dispozici velká posilovna, místnost s běhacími pásy, zrcadlový sál na jogu, hala na fotbal, volejbal a basketball s oběžným oválem v patře, muzikální místnost s klavírem a výtvarný ateliér s vybavením na malování a keramiku. Naproti ve škole je prý k dispozici i bazén a sauna! Škoda,  že tu jsem možná poprvé a naposled. Bez auta a s 12 hodinovými směnami 7 dní v týdnu,  už nezbývá moc času na zábavu kolem.

Další příspěvek najdete zde.

2 komentáře “Zápisky z rybárny – 1.směna se blíží.

  • Ohromila jsi mě Lindo. Je to výzva.Cestuji už 30 let všude možně,také na delší čas,třeba i na 4 měsíce,ale nikdy jsem tam takhle jako ty nepracoval.Myslim že pracovat zrovna v rybárně musí
    být náročné.Držim palce.

    • Děkuji za komentář Petře. Já jsem toho už taky dost procestovala a pracovala jsem také všude možně. Jaká bude práce v rybárně jsem moc zvědavá…sezóna se teprve rozjíždí. Tak uvidíme, jaké to bude v porovnání s mými předchozími zkušenostmi 😁 Určitě podám info prostřednictvím dalšího článku. Děkuji za sledování.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *