Kanada je obrovská země s velice rozmanitou krajinou. Její nejnavštěvovanější částí jsou však beze sporu západní provincie Britská Kolumbie a Alberta. Pásmo tzv. Skalistých hor, které se táhnou od Aljašky až k Mexiku, zde nabízí návštěvníkům úžasná panoramata hor, posetá ledovci v na jejich vrcholcích a ledovcovými jezery na úpatích. Vybrala jsem pro vás 5 nejkrásnějších míst, která zde prostě musíte navštívit. Výběr je však ryze subjektivní a bude se určitě rozšiřovat s přibývajícími nově navštívenými místy 🙂

1. Waterton Lakes národní park

Kanadská část Skalistých hor získává na jihu Kanady mírnější ráz, oproti ostře řezaným tříapůtisícovkám v Banff národním parku. Nadmořská výška jednoho z nejkrásnějších parků Kanady – Waterton Lakes NP se přesto pohybuje mezi 1.200 až 2950 m.n.m. Zahrnuje hory s ledovci, mnohočetná jezera, ale i suché prérie a nádherně rozkvetlé horské louky, zejména od května do července.

Jarní louka v národním parku Waterton Lakes, jih Kanady

Pokud byste rádi viděli pravého nefalšovaného kanadského medvěda, Waterton lakes NP je ideálním místem. Pamatuji, jak jsme se zatajeným dechem pozorovali medvědici se třemi medvíďaty hledající potravu v trávě hned vedle hlavní silnice vedoucí do parku. Samozřejmě jsme nebyli sami – spolu s námi zde zde bylo dalších asi 20 turistů, i strážci parku, kteří zajišťovali bezpečnou vzdálenost mezi pohybujícími se medvědy a návštěvníky. Potom jsme vyjeli na nejbližší kopeček, abychom měli na medvědí rodinku lepší výhled … a najednou vidíme, že z druhé strany na louku přichází jiná medvědice s dalšími dvěmi medvíďaty! V nadšení jsem nevěděli, kterým směrem se dívat dřív!

Medvědice s jedním ze svých potomků v národním parku Waterton Lakes, Kanada

2. Moraine Lake

Moraine Lake je jedno z nejfotografovanějších a nejnavštěvovanějších míst kanadských hor. Není se čemu divit – sytě modrozelené ledovcové jezero u horského střediska Lake Louise, je ohraničeno vysokými majestátními horami, pokrytými ledovci. Od jezera z nadmořské výšky 1885 m pak vede mnoho turistických stezek skrz dechberoucí údolí Valley of the Ten peaks.

Východ slunce nad Moraine Lake – díky velké nadmořské výšce můžete už i v září počítat s ranní teplotou kolem -10°C.

Nejlepší dobou pro návštěvu tohoto místa, stejně jako celého Banff národního parku, je podle mně září. Pro turistiku je naprosto ideální díky stále ještě přijatelným teplotám, ale hlavně díky menšímu náporu turistů a také nádherně podzimně zbarveným stromům. Tím je proslavená zejména stezka skrz Larch Valley na Sentinel pass.

Moraine Lake z vyhlídky Tower of Babel s pohledem na ledovcovou morénu přes Valley of the Ten Peaks

3. Lake Louise

A zůstaneme ve stejné části Banff NP, 1. kanadského národního parku. Jezero Lake Louise se nachází ve stejnojmenném středisku, které je celoročně rájem outdoorových sportů. Dechberoucí výhledy dostanete už z ledovcového údolí, stojí však zato povylézt i trochu výše. Kolem se nachází spousta turistických stezek – nejznámější jsou Plain of the six glaciers, Fairview Lookout či Lake Agnes Tea House.

Lake Louise jezero v malebném údolí hor z Beehive vyhlídky od Agnes Lake

 

4. Mt. Robson provinční park

Jedno z ných nejoblíbenějších míst v kanadských Skalnatých horách je provinční park Mt. Robson, ležící v Britské Kolumbii. 2-denní trek po populární stezce Berg Lake jsem popsala v samostatném článku, který si rozhodně toho nádherné místo zaslouží. Mt. Robson (3 954 m.n.m.) je nejvyšší horou kanadských Skalistých hor, kterou najdete kousek za Jasper národním parkem, severně od nejznámějšího Banff NP. Tyrkysově modrá jezera, ohromující výhledy na majestátní hory s ledovci a divoké vodopády tohoto provinčního parku vás prostě nemůžou nechat chladnými!

Berg Lake, Mt. Robson provinční park, Britská Kolumbie, Kanada

5. Columbia Icefield PKW

Fascinující vyhlídková dálnice, napůl v Banff NP a napůl v Jasper NP, měří 230 km a zahrnuje spoustu zajímavých zastávek s úžasnými místy jak k fotografování, tak i ke kratším či delším túrám. Jedno s takových míst, kde stojí za to určitě zastavit je Columbia ledovcové pole se splazem Athabasca ledovce. Najdete tu i restauraci a informační centrum, kde si můžete zakoupit jízdenky na speciální autobus a dojet v něm až na ledovec. A nebo si udělat nenáročný výšlap na protější kopec, odkud dostanete nádherný výhled. Další populární zastávky na Columbia Icefield PKW jsou Peyto lake, Bow lake či Sunwapta falls a Athabasca Falls.

Athabasca ledovec od vyhlídkové dálnice Columbia Icefield PKW, Jasper národní park

 

Líbí se ti článek?

Dej like 🙂 nebo napiš do komentáře. Zn. potěší 🙂 Jelikož se opět vracím do Kanady, budou brzy přibývat i další náměty na „nejkrásnější místa Kanady“. Aby ti neunikly, můžeš mě sledovat na FB nebo na Instagramu, nebo zapsat svůj e-mail pro odběr novinek z mého blogu.

 

Přečti si také:

 

cestovní pojištění AXA se slevou 50 %

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *